Cellarpicks - podsumowanie kwartału q3/20 (quarterly recap)

 

(Key thoughts in english below the main post)

Z lekkim poślizgiem, czas na podsumowanie aktywności na serwisie blogabet w trzecim kwartale. Zdecydowałem, że podsumowania będą właśnie kwartalne i po polsku. Ostatni wpis z marca (!!) obejmował większość kwartału pierwszego, wiec po tym wpisie zostałaby "tylko" dziura na kwartał drugi. W ogóle ten nieszczęsny rok, za sprawą COVID jest jedną wielką dziurą… współczuję wszystkim z branż około-rozrywkowych z udziałem większych skupisk ludzkich… w tym sportowi wyczynowemu i całej jego otoczce.

KONKRETY - 89 typów, zysk 18,3j, stawki łącznie 102j, yield 18%. WTA -1,9/11=-17% z fatalną serią ostatnich pięciu typów we wrześniu, TT* +20,2/91=22%. Średnio 6j/miesiąc wyglądałoby nie najgorzej, ale rozkład tego wyniku w miesiącach był niekorzystny, bo prawie cały został wypracowany w sierpniu. Niestety tak to już jest w zakładach, że wyniki nie rozkładają się równomiernie i praktycznie nie da się nad tym zapanować. Mimo 18% yieldu odbieram ten kwartał jako poniżej oczekiwań, może już nie tak jak na wiosnę gdy naliczyłem około 10 typów przegranych z prowadzenia 2-0..., ale ciągle za dużo meczy o włos rozstrzygało się na niekorzyść pozostawiając odczucie męczarni. Z perspektywy hipotetycznego klienta, który trzymał się zalecenia by stawkę 1/10 grać przynajmniej za 30 euro (koszt subskrypcji), serwis w trzecim kwartale okazałby się dochodowy - wygrane 6-krotnie przewyższyłby koszt subskrypcji. *TT=table tennis
 

UJĘCIE KWARTALNE - jeszcze kilka słów o perspektywie kwartalnej w patrzeniu na wyniki w zakładach bukmacherskich. Mówiąc krótko, miesiąc jest za krótkim okresem przy ocenie wyników/typera. Na przeróżnych portalach, forach, serwisach panuje perspektywa miesięczna, ale moim zdaniem jest to błąd, wynikający z chęci szybkich rezultatów, co jest z do pewnego stopnia zrozumiałe i głęboko zakorzenione w ludzkiej naturze. Moim zdaniem kwartały są metodologicznie lepsze i już na wstępie wymuszają na graczu bardziej cierpliwe podejście. Zmienność wyników w kwartałach jest o wiele mniejsza, co zmniejsza emocjonalny roller coaster i gra staje się spokojniejsza. W dłuższym terminie jest to bardziej opłacalne podejście. Dowody na to obserwuję w swoich danych od lat, dla przykładu spójrzmy na wyniki cellarpicks/blogabet w tym nieszczęsnym 2020 roku - miesięcznie nieprzyjemna huśtawka a kwartalnie wyniki łączne typów płatnych+darmowych wyglądały jak na wykresie wyżej: q1=20j; q2=15; q3=18j. Gołym okiem widać, że kwartalnie zmienność jest minimalna, co wskazywałoby na spokojną grę, choć w poszczególnych miesiącach momentami jazda była nieprzyjemna. Mało kto jest w stanie wyłączyć emocje, przez trzy miesiące grać wszystko jak leci, a na koniec stwierdzić, ze był fajny kwartał na 18 jednostek. Ja też tak nie umiem, ale jest to jakiś cel.
 
FREE PICKS - W tym kwartale, bodajże w połowie września przestałem podawać FREE picks. Może i pełnią one jakąś rolę promocyjną, ale rozkład wyników między paid i free picks mocno mnie zirytował w tym roku, a postawa kilku gapowiczów przelała czarę goryczy…
 
CZESKA LIGA-PRO - nowy rynek, który zacząłem śledzić i modelować około czerwca, pierwsze typy z tego rynku trafiły na blogabet w lipcu. Rozgrywki bardzo specyficzne, z małymi wyjątkami właściwie amatorskie. Z perspektywy typerskiej powiedziałbym, że jest to młody rynek, trochę prostszy niż Challenger Series/TT Star, ale to nie znaczy, że taki stan utrzyma się długo - w porównaniu z czerwcem/lipcem w październiku, gdy to piszę, widzę już oznaki, że oddsmakerzy lepiej kalibrują kursy. Bez wchodzenia w szczegóły techniczne powiem tylko, że zebrałem już wystarczająco dużo danych by odpowiedzialnie móc podawać typy z tego rynku, wiec w czwartym kwartale można się ich spodziewać więcej…

0 comments:

Post a Comment